Brusilice su jedan od najkorisnijih alata u svakoj radionici. Njihova je primjena široka, bilo da želite nešto brusiti, rezati, ispolirati ili npr. ukloniti oštećenu boju s površine, a može se koristiti i za oštrenje. Prije samog odabira i kupovine brusilice, odredite u koju ćete ju svrhu koristiti i za kakve projekte. To su važne informacije koje trebate uzeti u obzir jer postoji nekoliko vrsta brusilica i nije svaka prikladna za, recimo, uklanjanje oštećene boje.
Vrste brusilica
Prije nego krenemo u detalje kako izabrati brusilicu, važno je nabrojati i objasniti kakve sve vrste brusilica postoje na tržištu.
- Kutna brusilicaKutne brusilice poznata je još i kao flex ili flexerica, odnosno rezač. Riječ je o ručnom električnom alatu namijenjenom rezanju, brušenju, poliranju i ljuštenju različitih materijala poput kamena, keramike, drveta i metala. Stoga ne iznenađuje podatak da je kutna brusilica jedna od najpopularnijih i najsvestranijih brusilica. Svakako imajte na umu da se ne preporuča korištenje kutne brusilice na zapaljivim materijalima zbog njezine velike brzine.
- Vibracijska brusilicaVibracijske brusilice se koriste za obradu drva i idealne su za fino brušenje ravnih površina i rubova (npr. uklanjanje starih premaza). Opremljene su vibrirajućom radnom pločom na koju se pričvršćuje brusni papir, a gumeni tihi blokovi prigušuju unutarnje vibracije. Od velike je važnosti da ovu vrstu brusilice ne koristite za brušenje građevinskog materijala kao što su zidovi jer sitna prašina nakupljanjem može oštetiti motor.
- Tračna brusilicaŽelite li ukloniti više materijala s veće površine, tračne bušilice su izvrstan izbor za vas. Namijenjene su grubom brušenju različitih površina (drvo, plastika i metal) koje ne sadržavaju željezo. Od drugih su brusilica razlikuju po tome što koriste tzv. brusne trake umjesto brus papira – prilikom odabira trake uzmite u obzir veličinu površine koju ćete obrađivati (za veće površine birajte širu traku, a za manje užu).
- Delta brusilicaDelta brusilice također imaju vibrirajući mehanizam, a njezina trokutasta brusna ploča omogućuje dosezanje kutova te brušenje i poliranje najužih prostora. Zbog toga je idealan izbor za obradu kutova, uskih utora, rubova, niša, odnosno svih teže dostupnih područja. Delta brusilice su male težine što, uz ergonomski dizajn, doprinosi lakšem rukovanju.
- Ekscentrična brusilicaEkscentrična brusilica najčešće se koristi za završnu obradu drva, metala i plastike. Dakle, one se upotrebljavaju za brušenje ispupčenih površina, uklanjanje hrđe, čišćenje nakon grubog brušenja i slično. Brusni diskovi ovog tipa brusilice kombiniraju oscilirajuće i rotacijske pokrete, što za posljedicu ima njezinu najveću prednost – ne ostavlja tragove nakon brušenja.
- Stolna brusilicaKao što se i može zaključiti prema njezinom imenu, stolna brusilica je alat koji se sastoji od postolja koje se može pričvrstiti za radni stol i dva brusna kamena različite granulacije koje pokreće motor. Prvenstveno se koristi za oštrenje alata i brušenje metalnih dijelova, ali i skidanje hrđe te uklanjanje viška materijala nakon varenja.
Na što obratiti pozornost prilikom kupnje brusilice?
Prije kupovine brusilice, savjetujemo da obratite pažnju na sljedeće čimbenike:
- Tehničke karakteristikeVažne karakteristike brusilica koji utječu na njihovu učinkovitost i sposobnost obrade materijala su snaga, brzina i veličina brusilice, stoga savjetujemo da ih obavezno proučite prije odabira brusilice za vaš projekt. Snaga brusilice je ključna za odabir. Osim što određuje efikasnost i brzinu rada, uvjetuje i uspješnost nekog projekta. Naime, imate li nakanu koristiti brusilicu za obradu težih materijala (npr. metal), trebat će vam brusilica s većom snagom i suprotno. Jednako tako je važna i brzina okretaja jer različiti materijali zahtijevaju različitu brzinu. Također imajte na umu da brusilice s opcijom podešavanja brzine pružaju veću kontrolu nad radom. Što se tiče veličine brusilice, njezin odabir ovisi o kompleksnosti projekta. Tako će vam za manje, DIY projekte, biti sasvim dovoljne manje brusilice.
- Ergonomija i sigurnostPlanirate li često koristiti brusilicu, zanimat će vas i njezine ergonomske značajke koje olakšavaju rukovanje brusilicom. Provjerite je li držanje brusilice udobno i kako su ručke postavljene, odnosno jesu li ručke podesive i dopušta li odabrani model pozicioniranje. Osim ergonomije, provjerite ima li brusilica sigurnosne značajke poput ponovnog pokretanja ili brzog zaustavljanja u slučaju preopterećenja.
- Opcije napajanjaOvisno gdje i u kojim okolnostima ćete koristiti brusilicu, bilo unutar ili izvan doma, odaberite odgovarajuću opciju napajanja. Najčešće je to napajanje iz mreže ili baterijsko. Ako nemate radionicu s pristupom eklektičnoj mreži, savjetujemo vam odabir modela s opcijom punjena baterije. Na taj način nećete biti ograničeni lokacijom izvođenja projekta. Iako, moramo napomenuti, da je takav model brusilice s baterijskim napajanjem najčešće i skuplji.
- Dodatna opremaNeke od spomenutih brusilica dolaze s dodatnom opremom koja će vam možda biti potrebna za projekte. Sustav za skupljanje prašine, LED osvjetljenje, poklopci, diskovi ili brus papiri, anti-vibracijski sustav za smanjeno umaranje ruku, samo su neke od dostupnih dodatnih funkcija.
Zaključak
Odabir prave brusilice za određeni projekt zahtijeva pažljivo razmatranje i analiziranje vaših potreba te uvjeta rada. Stoga obratite pozornost na nekoliko ključnih faktora i budite sigurni da ćete odabrati vrstu brusilice koja će odgovarati vašem trenutnom, ali i budućim projektima.