Pronađi, usporedi i donesi najbolju odluku o kupnji.
Vaša perilica ne radi kako bi trebala, a rublje nakon pranja ima neugodan miris? Otkrijte kako izbjeći uobičajene greške pri korištenju perilice rublja i pri tome očuvati perilicu.
Ako ste ikada pomislili da je perilica rublja neka vrsta čarobnog mjesta u koji samo odlažete odjeću i ona izlazi čista - brzo ćete naučiti da to i nije baš tako. Nakon iskustva pretrpanih bubnjeva, izrazito zgužvane i oštećene odjeće, tvrdokornih mrlja, shvatit ćete kako i perilica rublja ima svoja pravila. Pridržavanjem istih i izbjegavanjem nekih od uobičajenih grešaka, garantiramo dulji životni vijek perilice i besprijekorno čistu odjeću. U ovom blogu istražiti ćemo koje su to najčešće greške pri korištenju perilice rublja i dati korisne savjete kako ih izbjeći.
Sortiranje odjeće prema boji i grupama tkanina jedan je od najlakših načina da osigurate da vaše rublje bude čisto. To može značiti i češće pranje rublja, ali gledajte to ovako - ako stavite različito rublje zajedno, možete se suočiti s problemima poput prijenosa boje ili nakupljanja vlakana. Prijenosom boje potiče se prljav izgled svijetlog rublja, dok nakupljanje vlakana možemo prevesti kao skupljanje mucica po odjeći.
Rješenje: Razvrstajte rublje u kategorije: bijelo, tamno, obojeno i osjetljivo. Ovaj jednostavni korak može spriječiti prijenos boje i osigurati da se svaki tip tkanine pere na najbolji mogući način.
Korištenje prave količine deterdženta za rublje ključno je za pravilno čišćenje vaše odjeće. U stvari, korištenje previše deterdženta jednako je loše kao i korištenje premalo deterdženta. Jeste li se ikada zapitali kako se odjeća zapravo opere u perilici rublja? Odgovor je vrlo jednostavan - trenjem! Naime, tijekom bilo kojeg programa pranja, naša se odjeća dodiruje i na taj način čisti. Ako stavimo previše deterdženta, smanjujemo trenje odjeće. Drugim riječima, rublje se neće dobro oprati.
Rješenje: Kako biste odredili koliko deterdženta trebate, počnite s minimalnom preporučenom količinom, a zatim dodajte više ako imate veće mrlje ili prljavije rublje. Za perilice visoke učinkovitosti (HE), koristite posebno formulirane HE deterdžente i samo preporučenu količinu.
Provjerite šlic! Naime, otvoreni zatvarači imaju zube koji mogu oštetiti tkaninu, a posebno tijekom procesa pranja u perilici. Iz tog razloga budite oprezni i svaki put prije ciklusa provjerite jesu li cifersluši zatvoreni i prevenirajte nepotrebna oštećenja rublja.
Rješenje: Provjerite jesu li zatvarači na vašim trapericama, haljinama i drugim komadima odjeće zatvoreni prije pranja.
Za razliku od odjeće sa zatvaračem, odjeću s gumbima treba ostaviti otkopčanu. Iako se čini logičnim zakopčati jakne i košulje prije pranja kako bi zadržale svoj oblik, na ovaj način zapravo štetimo odjeći! Tijekom pranja, pokreti bubnja i trenje između odjeće uzrokuju dodatan pritisak na gumbe i rupice kroz koje su provučeni. Zbog toga, gumbi mogu lakše otpasti, a tkanina oko njih se rastegnuti.
Rješenje: Ostavite gumbe otkopčane kako bi se smanjilo opterećenje.
Nečista perilica rublja može dovesti do prljave i smrdljive odjeće. Unutarnji dijelovi perilice rublja (pumpa, crijeva, bubanj, itd.) zadržavaju vodu i sakupljaju prljavštinu. Navedeno čini savršeno plodno tlo za razmnožavanje bakterija koje, ako se mašina redovito ne čisti, uzrokuju neugodne mirise. U jedno budite sigurni - ovi mirisi vremenom postaju sve intezivniji i više se osjete na 'čistoj' odjeći.
Rješenje: Pokrenite program za čišćenje ili vrući ciklus s octom ili sredstvom za čišćenje perilica svakog mjeseca. Također, redovito obrišite bubanj i brtve vrata kako biste ih održali svježima.
Kao što je slučaj s previše deterdženta, korištenje previše omekšivača također je česta greška pri pranju. Korištenje previše omekšivača može rezultirati nakupljanjem sredstva na vašoj odjeći ili aparatima.
Rješenje: Najbolje je provjeriti na pakiranju koja je prava količinu omekšivača koju treba koristiti.
Uvijek provjerite oznaku za njegu na svojoj odjeći, posebno ako se radi o novom komadu odjeće ili onom koji ne perete često. Oznake za njegu odjeće pružaju vrijedne informacije o temperaturi vode, vrsti ciklusa kao i upute za sušenje.
Rješenje: Pridržavanjem oznaka za njegu odjeće pomažete u produljenju trajanja i kvalitete vaše odjeće.
Jedna od uobičajenih grešaka pri pranju rublja je stavljanje odjeće s tvrdokornim mrljama direktno u perilicu bez prethodnog tretiranja. Perilica će ukloniti površinske nečistoće, ali mrlje poput onih od vina, ruža ili ulja zahtijevaju dodatnu pažnju. Što brže tretirate mrlje, manja je vjerojatnost da će se upiti u odjeću.
Rješenje: Nanošenje sredstva za uklanjanje mrlja direktno na zaprljano područje i lagano utrljavanje sredstva.
Svi mi smo ponekad pokušali ugurati u perilicu još poneku majicu s mišlju kako ćemo na taj način uštediti vodu, a kao rezultat dobili čudne zvukove iz perilice i zgužvanu odjeću. Preopterećenje perilice može otežati njen rad jer se odjeća ne može slobodno kretati i skakati kroz otopinu za pranje, što rezultira lošim čišćenjem odjeće. Također, preopterećena perilica može imati problema s balansiranjem punjenja, osobito bitnog kod centrifuge i izvlačenja vode. Pranje previše prljavog rublja otežava ravnomjerno korištenje deterdženta potrebnog za adekvatno čišćenje.
Rješenje: Ciljajte punjenje bubnja do otprilike 75% kapaciteta. Time se omogućuje dovoljno prostora za slobodno kretanje odjeće i osigurava pravilno miješanje i ispiranje.
Ostavljanjem mokrog rublja u perilici predugo nakon što pranje završi uzrokuje neugodne mirise i čak rast plijesni.
Rješenje: Pokušajte isprazniti perilicu odmah nakon završetka ciklusa. Ako to ne možete učiniti odmah, barem otvorite vrata kako biste omogućili cirkulaciju zraka i smanjili nakupljanje mirisa.
Odabir pogrešnog ciklusa pranja može dovesti do nedovoljnog čišćenja ili oštećenja tkanina, posebno osjetljivih predmeta.
Rješenje: Upoznajte se s ciklusima vaše perilice. Na primjer, koristite „osjetljivi” program za krhke predmete i „teško pranje” za čvrste tkanine poput ručnika i posteljine. Uvijek se oslonite na oznaku za njegu za upute.
Često zaboravljamo na predmete u džepovima hlača ili jakni poput novčića ili maramica koji mogu oštetiti odjeću i perilicu.
Rješenje: Pokušajte stvoriti naviku provjere svih džepova prije punjenja perilice. Ovo će spriječiti neugodna iznenađenja i potencijalna oštećenja.
Iako korištenje perilice rublja može djelovati jednostavno, čak i sitne pogreške i nepažnja mogu dovesti do oštećenja odjeće i smanjenja učinkovitosti same perilice rublja. Tko bi rekao da otvoreni cifersluš ili zakopčani gumbi na košuljama mogu prouzročiti toliko problema!? Pravilnim korištenjem i održavanjem perilice zauzvrat dobivamo niz prednosti: duži vijek trajanja perilice, manji rizik od popravaka i kvarova te učinkovito pranje odjeće. Držite se naših savjeta i uživajte u čistoj, mekanoj i mirišljavoj odjeći nakon svakog pranja.
Vaša perilica ne radi kako bi trebala, a rublje nakon pranja ima neugodan miris? Otkrijte kako izbjeći uobičajene greške pri korištenju perilice rublja i pri tome očuvati perilicu.
Želite poučiti djecu da samo ne upijaju informacije, nego razviju cijeli spektar sposobnosti? Donosimo vam sve što trebate znati o Montessori metodi učenja!
Čini vam se da vaše tinejdžere baš ništa ne može oduševiti? Nema frke, pripremili smo vam listu cool poklona koji neće završiti zaboravljeni!