Kako pravilno koristiti klima uređaj u proljeće - savjeti za zdravlje i uštedu

Koreqt17. 04. 2025.

Znate da dolaze mjeseci pojačanog rada klima uređaja, ali niste sigurni kako ga pripremiti za sezonu? Otkrijte korisne trikove za pametno korištenje klime - jer zdravlje i niži računi mogu ići ruku pod ruku.

Fotografija preuzeta: Shutterstock.com

Svi volimo idealnu sobnu temperaturu - ni prevruće ni prehladno. No, kada vani prži +38°C ili ledi na -10°C, teško je pronaći savršen balans bez pomoći klime. Iako ju najviše koristimo ljeti i zimi, proljeće je pravo vrijeme za pripremu uređaja za nadolazeće vrućine.

Ako želite izbjeći prehlade, optimizirati rad klime i pritom smanjiti potrošnju struje, nastavite čitati - donosimo najbolje savjete za pravilno korištenje klima uređaja.

Kako pravilno održavati klima uređaj?

Klimu bi trebalo očistiti i pripremiti za korištenje prije nego što temperature krenu rasti. Redovito održavanje ne samo da osigurava učinkovit rad uređaja, već i poboljšava kvalitetu zraka u vašem domu. Evo ključnih koraka koje ne biste smjeli preskočiti:

  • Redovito servisiranje - Klima uređaje u domovima idealno bi trebalo servisirati barem jednom godišnje, a najbolje prije početka sezone hlađenja. Stručni servis uključuje dubinsko kemijsko čišćenje posebnim sredstvima za uklanjanje bakterija, uključujući Legionellu, te provjeru razine rashladnog plina.
  • Zamjena filtera - Bez obzira na servisiranje, čišćenje i zamjena filtera su vaša odgovornost. Filteri hvataju prašinu, alergene i bakterije, a ako su zapušteni, klima može postati pravi rasadnik mikroorganizama. Idealno bi bilo filtere mijenjati svaka tri mjeseca, a detaljno ih očistiti barem jednom mjesečno.
  • Čišćenje prašine i nečistoća - Za optimalan rad klime potrebno je i redovito čišćenje vanjske i unutarnje jedinice. To ne zahtijeva puno vremena - jednostavno obrišite prašinu s uređaja kako biste spriječili nakupljanje nečistoća koje mogu smanjiti učinkovitost klime. Ako primijetite nakupljanje plijesni ili neugodnih mirisa, možda je vrijeme za dublje čišćenje.
  • Optimalna razina rashladnog sredstva - Ako vaša klima ne hladi kao prije ili primijetite led na cijevima, vrlo je vjerojatno da je razina rashladnog sredstva (freona) preniska. Nedostatak rashladnog sredstva može smanjiti učinkovitost uređaja i povećati potrošnju energije. U tom slučaju, najbolje je pozvati stručnjaka koji će provjeriti stanje i po potrebi nadopuniti plin.

Kako pravilno upotrebljavati klimu za očuvanje zdravlja?

Vjerojatno ste se barem jednom našli u situaciji da vas je klima „pogodila“ ravno u leđa i ostavila vas s ukočenim vratom ili prehladom. Kako biste to izbjegli i osigurali ugodno, ali i zdravo korištenje klima uređaja, pridržavajte se sljedećih savjeta:

  • Redovito prozračujte prostor - Klima uređaji ne samo da hlade, već i isušuju zrak, što može uzrokovati suhoću kože, nadražene sinuse i nelagodu pri disanju. Zato je važno povremeno otvoriti prozore kako biste omogućili dotok svježeg zraka i održali optimalnu razinu vlage u prostoru. Iako se možda čini kontraproduktivnim, ovaj jednostavan korak poboljšava kvalitetu zraka i doprinosi osjećaju svježine u domu.
  • Postavite odgovarajući temperaturu i način rada - Razlika između unutarnje i vanjske temperature ne bi smjela biti prevelika, čak ni kad vani prži 32°C. Idealna sobna temperatura kreće se između 22 i 24°C, a preporučuje se da razlika između vanjske i unutarnje temperature ne bude veća od 10°C kako biste izbjegli temperaturni šok prilikom izlaska. Osim što čuva zdravlje, pravilno podešavanje temperature donosi i financijsku korist - svaki stupanj više na klimi može smanjiti potrošnju energije i do 10%.
  • Ne usmjeravati klimu prema sebi - Prilikom postavljanja klime, najbolja opcija je odabrati centralno mjesto kako bi ravnomjerno rashladila prostor, ali pritom treba paziti da ne puše izravno u vas. Dugotrajna izloženost hladnom zraku može uzrokovati ukočenost vrata, bolove u leđima, glavobolju, upale sinusa i prehlade, a posebno su osjetljiva djeca i starije osobe. Priča je slična onoj o propuhu - svi znamo koliko nas može „uhvatiti“ na krivoj strani.
  • Koristite ovlaživače zraka - Budući da klima uređaji smanjuju vlažnost zraka, preporučuje se korištenje ovlaživača koji će pomoći u održavanju optimalne razine vlage i spriječiti isušivanje zraka. Ako nemate ovlaživač, možete postaviti posudu s vodom u prostoriju ili koristiti sobne biljke koje prirodno povećavaju vlagu u zraku.

Kako smanjiti potrošnju energije?

Klima uređaji su veliki potrošači struje, ali uz nekoliko pametnih trikova možete značajno smanjiti račune i istovremeno očuvati okoliš. Evo kako:

  • Koristite tajmer i eco mode - Klima uređaj ne treba raditi cijeli dan punom snagom. Postavite tajmer kako biste ograničili njen rad i spriječili nepotrebnu potrošnju. Kada napuštate stan, zamračite prostorije, zatvorite prozore i vrata kako biste smanjili zagrijavanje unutrašnjosti. Ako vaša klima ima Eco mode, obavezno ga koristite - on dodatno optimizira rad uređaja i pomaže u održavanju stabilne temperature uz manju potrošnju energije.
  • Isključite klimu dok spavate - Noću vam klima nije prijeko potrebna. Rashladite prostor prije spavanja, a zatim je isključite i otvorite prozore kako biste osigurali prirodnu cirkulaciju zraka. Na taj način ne samo da štedite struju, već i poboljšavate kvalitetu sna te izbjegavate mogućnost prehlade ili ukočenih mišića zbog prejakog hlađenja.
  • Zatvorite prozore dok klima radi - Ako klima uređaj radi, prozori moraju biti zatvoreni - inače trošite energiju uzalud. Zatvaranjem prozora omogućujete da se prostorija brže rashladi i održava ugodnu temperaturu uz manju potrošnju struje. Time ćete i smanjiti ukupnu potrošnju energije, čime pomažete očuvanju okoliša.
  • Pobrinite se za dobru izolaciju - Kvalitetna izolacija može značajno smanjiti potrebu za konstantnim radom klime. Debeli zidovi, zatvaranje roleta i korištenje debljih zavjesa pomoći će da se hladan zrak duže zadrži u prostoru, čime ćete smanjiti potrebu za dodatnim hlađenjem.
  • Razmislite o inverter klimi - Inverter klima može biti odličan izbor za uštedu energije. Za razliku od klasičnih klima koje se potpuno isključuju kada postignu željenu temperaturu, inverter modeli prilagođavaju brzinu rada kompresora, čime održavaju stabilnu temperaturu bez naglih skokova u potrošnji struje. Ova tehnologija može smanjiti potrošnju energije i do 30%.

Kada je vrijeme za zamjenu starog klima uređaja?

Kao i svi kućanski uređaji, ni klima ne može trajati vječno - iako bismo to voljeli. Ako primijetite da se muči s hlađenjem, čak i nakon redovitog čišćenja filtera i servisa, možda vam daje suptilne signale da je vrijeme za mirovinu.

Još neki znakovi za uzbunu? Neugodni mirisi, neobični zvukovi i primjetno veća potrošnja struje - jer stara klima radi jače nego što bi trebala, a vi to skupo plaćate na računima za struju.

Ako vaš klima uređaj broji više od 10 do 15 godina, vrijeme je da razmislite o zamjeni. Moderni modeli su energetski učinkovitiji, tiši i pametniji, što znači niže račune, bolje performanse i ugodniji boravak u domu.

Zaključak

Klima uređaj može biti odličan saveznik za udobnost u domu, ali samo ako ga koristimo ispravno i odgovorno. Redovito održavanje, pravilna upotreba i optimizacija potrošnje energije ne samo da produžuju vijek trajanja uređaja, već i čuvaju vaše zdravlje i smanjuju račune za struju.

Ako vam klima više ne hladi kako treba, troši previše energije ili ispušta čudne zvukove, možda je vrijeme za novu, energetski učinkovitiju opciju. U svakom slučaju, uz malo pažnje i pametnog korištenja, možete uživati u ugodnoj temperaturi bez brige o visokim troškovima i negativnom utjecaju na zdravlje - neka vam dom bude svjež, a računi niski. 😊

Najnoviji savjeti Vidi sve