Pronađi, usporedi i donesi najbolju odluku o kupnji.
Uskrs nije samo fina hrana i obitelj, već prilika da djeca kroz igru i običaje stvore uspomene za cijeli život. Donosimo vam ideje koje spajaju veselje i duh Uskrsa, kako bi im blagdan bio još čarobniji.
Proljeće nam donosi sunce, miris svježine i jedan od najveselijih blagdana u godini - Uskrs. To je vrijeme kad se priroda budi, a djeca s nestrpljenjem iščekuju školske praznike, čokoladna jaja i veselu igru na otvorenom. Sada je idealna prilika za spojiti zabavu i običaje kroz aktivnosti koje će najmlađima ostati u sjećanju.
Ako tražite načine kako ih uključiti u pripreme i stvoriti nezaboravne trenutke, donosimo vam inspiraciju za kreativne zadatke, vesele igre i pravi mali uskrsni lov na blago.
Kada netko spomene Uskrs, šarene pisanice prva su slika koju imamo u glavi. Bojanje jaja savršena je aktivnost u kojoj možete uživati i u danima prije samog blagdana, a mališani će je obožavati. Uključite ih u kreativni kaos - izvadite tempere, flomastere, naljepnice, sjajne trakice i stiropor jaja. Pustite mašti na volju i dopustite djeci da osmisle svoje male umjetničke radove - bez pravila, samo zabava.
Unesite dašak tradicije u kreativni kutak - pokažite djeci kako su pisanice bojile naše bake. Uberite zajedno nekoliko listića i cvjetova, položite ih na jaje i sve umotajte u najlonku. Zatim jaja kuhajte s korom crvenog luka. Rezultat? Prirodno obojana jaja s nježnim biljnim otiscima - prava mala remek-djela iz kuhinje.
Ako želite dodatno oživjeti dom uskrsnim duhom, uključite djecu u ukrašavanje uskrsnih grana. Zajedno pronađite nekoliko lijepih grančica, a zatim im dajte kistove i boje - pastelne, vesele, šarene, sve prolazi. Kad se boja osuši, zajedno ih ukrasite oslikanim jajima, papirnatim zečićima, mašnama i ostalim sitnicama koje ste možda već izradili.
Ukrašavanje grana jajima svoje korijene vuče iz Njemačke, no unatoč tome što točna priča o nastanku tog običaja nije poznata, ipak se proširio diljem Europe. Danas je to jedan od najveselijih načina kako u dom unijeti boje proljeća i simboliku novog života. Osim što će vam kuća zablistati, djeca će biti oduševljena činjenicom da su baš njihovi ukrasi postali dio blagdanske dekoracije.
Ako želite dodati malo čarolije u uskrsno jutro, izrada gnijezda za uskrsnog zeku savršena je aktivnost za djecu. Recite im da zeko dolazi ostaviti pisanice ili poklončiće upravo u njihovo gnijezdo - ali samo ako je ono lijepo pripremljeno. Za izradu možete iskoristiti sve što već imate kod kuće: košarice, kartonske kutije, tanjure od papira ili male drvene kutijice.
Napunite ih pravom ili umjetnom travom, slamom, šarenim papirom ili čak sjeckanim starim časopisima. Djeca ih mogu dodatno ukrasiti flomasterima, naljepnicama, zečićima i trakicama.
Kao i za ukrašavanje grana jajima, vjeruje se da priča o uskrsnom zecu također potječe iz Njemačke, gdje su roditelji djeci govorili da će im zečić ostaviti poklončiće ako pripreme gnijezdo i budu dobri. Gnijezda su se nekad ostavljala na skrivenim mjestima, poput vrta ili prozorske daske, a ujutro bi ih djeca pronašla puna pisanica i sitnih darova.
Danas je to postao zabavan običaj koji unosi dodatnu dozu uzbuđenja u uskrsno jutro - i odličan je način da potaknete dječju maštu i kreativnost.
Kad govorimo o uskrsnim igrama, najzabavnije su upravo one koje uključuju - jaja! Bilo da su kuhana ili sirova (uz malo više opreza), ove igre prava su prilika za smijeh, zbližavanje i stvaranje uspomena. Mnoge od njih korijene vuku iz starih običaja, ali su i dalje aktualne - djeca ih obožavaju, a često se i odrasli ne mogu suzdržati da ne sudjeluju.
Ova "borba pisanica” jedna je od najstarijih uskrsnih tradicija u Hrvatskoj. Dvoje sudionika udara jaje o jaje - i to uvijek vrhom. Onaj čija ljuska ostane netaknuta ide dalje, a pobjednik je onaj čije jaje izdrži najviše duela.
Djeca ovu igru obožavaju - možda zato što je, čak i ako izgubiš, nagrada fino kuhano jaje. A još je zabavnije birati svog “borca” - hoće li to biti veliko, tvrdo, šareno jaje... svako dijete ima svoju taktiku.
Ova vesela utrka unosi pravi natjecateljski duh. Svaki igrač dobije žlicu i tvrdo kuhano jaje, a cilj je proći stazu bez da vam jaje ispadne. Za dodatni izazov, odrasli mogu nositi žlicu u ustima, dok mališani smiju u rukama.
Utrku možete dodatno začiniti preprekama ili je kombinirati s igrom skrivača - ako nekome jaje padne i razbije se, “otkriven” je. Smijeha neće nedostajati.
Još jedna utrka, ali ovaj put - bez ruku. Jaje se kotrlja štapom, žlicom ili čak - nosom! Označite start i cilj, postavite stazu i neka igre počnu.
Posebno je zabavna varijanta “nosom do cilja” - igrač mora na sve četiri gurati jaje do kraja staze, koristeći isključivo nos. Da, zvuči ludo - ali upravo zato je djeci omiljena.
Za kraj dolazi najslađa i najuzbudljivija igra - potraga za uskrsnim jajima. Ovaj je običaj poznat diljem svijeta, a tradicija lova na jaja postoji u mnogim zemljama. U osnovi, sve što trebate učiniti je sakriti jaja na različitim mjestima - u kući, vrtu ili dvorištu - i pustiti djecu da ih traže. Sakrijte jaja vodeći računa o uzrastu djece - mlađima pomozite s jednostavnijim tragovima, dok starijima možete pripremiti pravu mini detektivsku avanturu s mapama, rebusima i zadacima.
U svijetu se ovakvi lovovi održavaju u velikom stilu - od parkova do zooloških vrtova, s tisućama sudionika i desetinama tisuća jaja. Tko zna, možda i vaša verzija postane lokalni hit.
Zaista nema ograničenja kada je riječ o tragovima i zadacima - od jednostavnih zagonetki do fizičkih izazova, vaša djeca mogu sljedeći trag pronaći samo ako riješe neki zadatak ili naprave skok, okret ili neku drugu zabavnu aktivnost. I naravno, ne mora biti riječ samo o jajima, nego možete uključiti male poklončiće, slatkiše ili čak personalizirana iznenađenja.
Još jedan zabavan način da igru učinite još uzbudljivijom je postavljanje nagrada prema vrsti jaja. Recimo, čokoladna jaja nose 5 bodova, a drvena jaja 10. Tako možete organizirati malu utrku s vremenom i bodovima, a na kraju proglašavati pobjednika koji je sakupio najviše bodova.
Iako su čokoladna jaja nezaobilazan dio Uskrsa, ponekad je lijepo djecu iznenaditi i nečim drugačijim. Male simbolične nagrade mogu biti jednako uzbudljive, a još ih možete i personalizirati prema dobi i interesima vaših mališana.
Evo nekoliko ideja:
Uskrs je više od blagdanskog doručka i pisanica - to je vrijeme povezivanja, radosti i zajedničkih trenutaka. Djeca ne trebaju savršeno ukrašena jaja ili najbolje skrivene tragove, već toplinu, pažnju i dozvolu da maštaju i stvaraju.
Iskoristite praznike da se zajedno nasmijete, zaprljate ruke bojom, trčite po dvorištu i zajedno stvorite svoju malu uskrsnu tradiciju. A možda će baš neke od ovih ideja jednog dana i oni prenositi dalje - svojim mališanima. 🐣
Ove godine zaboravite stres oko uskršnjih poklona i odaberite nešto što će cijela obitelj zaista koristiti. Donosimo vam šest praktičnih i pomalo drugačijih ideja koje će unijeti radost u svaki dom.
Tražite kvalitetan laptop, ali niste sigurni odakle krenuti? Na pravom ste mjestu - ovaj vodič pomoći će vam da donesete pravu odluku.
Uskrs nije samo fina hrana i obitelj, već prilika da djeca kroz igru i običaje stvore uspomene za cijeli život. Donosimo vam ideje koje spajaju veselje i duh Uskrsa, kako bi im blagdan bio još čarobniji.