Sve što trebate znati o fritezama na vrući zrak

Koreqt

14. 10. 2024.

U današnje vrijeme, friteze na vrući zrak postale su nezaobilazni kuhinjski aparat koji mijenja način na koji pripremamo hranu. Otkrijte što sve trebate znati o fritezama na vrući zrak – od načina rada i prednosti korištenja, do savjeta za odabir idealnog modela za vašu kuhinju.

Osim ako ste posljednjih nekoliko godina živjeli ispod kamena ili na pustom otoku, zasigurno ste već čuli za friteze na vrući zrak. Kao odlična alternativa prženju hrane u dubokom ulju, ovaj praktični kućanski aparat proširio se poput vatre i postao pravi hit u kuhinjama diljem svijeta. No, jeste li se ikada zapitali kako friteze na vrući zrak zapravo rade? Koje su njihove prednosti i nedostaci? Kako odabrati onu pravu? U nastavku članka pronađite odgovore na sva pitanja i istražite zašto biste trebali, odnosno ne biste trebali, poslušati preporuku prijateljevog prijatelja ili susjedove tetke koji su vam prvi nahvalili ovaj uređaj.

Kako rade friteze na vrući zrak?

Friteze na vrući zrak s pomoću tehnologije brzog protoka vrućeg zraka unutar uređaja i dodatka male količine ulja, postižu efekt sličan klasičnom prženju, ali uz znatno manje kalorija i nezdravih masnoća. Rezultat ovakve pripreme je hrana koja je brzo i ravnomjerno pečena sa svih strana, hrskave teksture te gotovo jednaka onoj prženoj u dubokom ulju, ali puno zdravija i laganija.

Prednosti

POTREBNA MANJA KOLIČINA ULJA

Jedna od najvećih prednosti friteza na vrući zrak je ta što, zahvaljujući tehnologiji koju koriste, za pripremu hrane zahtijevaju minimalnu količinu ulja. Za razliku od klasičnog plitkog ili dubokog prženja, obično je dovoljna tek jedna žlica (15 mL) ulja po vašem izboru. U konačnici to znači manje kalorijamanje zasićenih masti i uštedu u potrošnji ove, sve skuplje, osnovne namirnice.

BRZO I JEDNOSTAVNO KORIŠTENJE

Gotovo sve friteze na vrući zrak mogu se zagrijati na 200 °C za samo 5 minuta. To ih čini idealnima za obitelji koje su stalno u pokretu ili sve nestrpljive pojedince koji žele izbjeći čekanje. Za usporedbu, klasičnim plinskim pećnicama može trebati i do 13 minuta, a električnim između 17 i 19 minuta da dosegnu istu temperaturu. Osim što su brze, friteze na vrući zrak su i nevjerojatno jednostavne za korištenje. Većina modela dolazi s unaprijed pripremljenim programima za najpopularnija jela kao što su pomfrit, piletina, riba ili povrće. Sve što vi trebate učiniti je postaviti temperaturu i vrijeme te prepustiti uređaju da odradi ostalo.

SIGURNOST

Općenito sigurnije za upotrebu, friteze na vrući zrak dizajnirane su da podnose visoke temperature, ali i eliminiraju rizik od prskanja ili izlijevanja vrućeg ulja. Ovo je od osobite važnosti, ako u kućanstvu imate malu djecu ili pretjerano znatiželjne kućne ljubimce. Međutim, imajte na umu da friteze mogu doseći vrlo visoke temperature, stoga je prije posluživanja svakako pametno hranu ostaviti da se malo ohladi.

LAKO ODRŽAVANJE I ČIŠĆENJE

Ovisno o modelu, odvojivi dijelovi friteze na vrući zrak mogu se prati u perilici posuđa ili ručno u vrućoj vodi sa sapunom. Kako biste uklonili tragove prljavštine s vanjskih dijelova, jednostavno ih obrišite vlažnom krpom. Za još bezbolnije čišćenje, košaru možete obložiti papirom za pečenje koji nakon korištenja bacite u smeće. U svakom slučaju, s obzirom na činjenicu da je ponuda različitih modela i proizvođača uistinu široka, ne bi bilo loše zaviriti u priručnik koji je došao s uređajem, kako biste naučili pravilno ga održavati.

Nedostaci

OGRANIČENI KAPACITET

Friteze na vrući zrak uglavnom imaju manji kapacitet od standardnih pećnica, stoga nisu idealne za redovitu pripremu obroka u većim kućanstvima. Iako možete kupiti fritezu značajno većeg kapaciteta ili pak onu s dvije košare za istovremenu pripremu različitih jela, one su i dalje u pravilu dovoljne samo za do četiri osobe te zauzimaju više prostora. Iz ovih su razloga friteze idealne za male obitelji ili pojedince. Recimo samo da vaš idući ručak za širu obitelj najvjerojatnije neće biti pripremljen u fritezi na vrući zrak.

POČETNI TROŠAK

Jedan od glavnih nedostataka friteza na vrući zrak je njihova cijena, osobito ako imate ograničeni budžet. Dok je za neki od osnovnih modela dovoljno izdvojiti između 40 i 70 eura, jednom kada počnete razmišljati o raznoraznim dodacima, poput digitalnih zaslona i velikih košara, vrlo brzo ćete završiti na uređaju čija cijena premašuje 150 eura. Sada se pećnica i friteza koje već imate kod kuće više i ne čine tako lošima, ha?

VELIČINA I POHRANA

Standardne friteze na vrući zrak su većinom glomazne i zauzimaju puno prostora na kuhinjskom pultu, a za pravilan rad im je potrebno i dovoljno okolnog prostora za ventiliranje tijekom kuhanja. Dakle, ako imate malu kuhinju, prenatrpane ormariće ili ste generalno ograničeni s prostorom za pohranu, morat ćete dobro razmisliti gdje smjestiti svoj novi uređaj. Srećom, ako imate malo kućanstvo ili vam je friteza potrebna samo za poneki brzi obrok, uvijek se možete odlučiti za kompaktan model s manjim kapacitetom.


Kako odabrati pravu fritezu na vrući zrak?

Ako, nakon čitanja ovog članka, još uvijek razmišljate o kupnji friteze na vrući zrak, postoji nekoliko ključnih faktora koje biste trebali uzeti u obzir:

  1. KapacitetOvisno o tome za koliko ljudi najčešće kuhate, trebali biste prvo razmisliti o kapacitetu friteze. Ako kuhate za dvoje, model s kapacitetom od 1-2 litre, poput ovog tvrtke VONSHEF, trebao bi biti dovoljan. Većim obiteljima, s više članova, mogao bi zatrebati model od 3-4 litre ili više, kao što je XIAOMI Pro Smart Air.
  2. Snaga i temperaturaSnaga većine friteza na vrući zrak kreće se između 1200 i 2000 W. Što je snaga veća, priprema hrane je brža i ravnomjernija. Model ARIETE 4628, sa snagom od 1800 W i košarom kapaciteta 7 L, spada pod „jače“ modele prikladne za veća kućanstva. Također, provjerite ima li odabrana friteza širok raspon temperatura, jer vam upravo to omogućuje pripremu različitih vrsta hrane.
  3. Dodatne funkcijeFriteze na vrući zrak mogu doći s raznim dodacima, kao što su roštilji ili dodatne košare za povećanu svestranost, kao što je slučaj kod ovog TEFAL EY 901 N modela. Također, obratite pozornost na unaprijed postavljene programe za pripremu određenih jela, jer vam to znatno može olakšati njihovu pripremu. Napredniji modeli, poput PHILIPS HD9200/90, imaju i mogućnost povezivanja s pametnim telefonom putem posebne aplikacije te vam pružiti dodatnu podršku u zdravoj prehrani.
  4. Veličina i prostorNeki modeli friteza su poprilično veliki i mogu zauzeti značajan prostor u kuhinji. Prije kupnje svakako provjerite imate li, bilo na radnoj površini ili u ormariću, dovoljno prostora za pohranu još jednog kućanskog aparata. Ako je odgovor: „Imam, ali vrlo malo.“, modeli poput NINJA AF100EU kombiniraju veliki kapacitet s kompaktnim dizajnom za maksimalnu uštedu prostora.

Zaključak

Iako još uvijek postoje brojne rasprave o tome jesu li friteze na vrući zrak uistinu zdrav način pripreme hrane, svakako su ‘zdravija’ alternativa u odnosu na klasično prženje u dubokom ulju. Omogućuju vam da u kraćem vremenu uživate u omiljenoj hrani uz manje kalorija i nezdravih masnoća. Osim što imaju brojne prednosti, imaju i neke nedostatke koje svakako treba uzeti u obzir prije odluke o kupnji. Prilikom odabira, obratite pozornost na kapacitetsnagudodatne funkcije i veličinu, kako biste odabrali onaj model koji najbolje odgovara vašim potrebama.

Najnoviji savjeti Vidi sve

  • Kuhanje bez ulja
  • Kako odabrati pravu fritezu na vrući zrak
  • Savjeti za čišćenje i održavanje friteze na vrući zrak
  • Priprema hrane na zdrav način
  • Zdrava kuhinja
  • Najbolja friteza na vrući zrak
  • Friteze na vrući zrak
  • Prednosti friteze na vrući zrak
  • Održavanje friteze na vrući zrak
  • Hrskava hrana
  • Zdrava priprema hrane
  • Niskokalorično pečenje
  • Friteza bez ulja
  • Kako odabrati fritezu na vrući zrak
  • Air fryer
  • Kućanski aparati
  • Mali kućanski aparati
  • Friteza na vrući zrak
  • Friteze