Sve o prenaponskoj zaštiti - ključnoj stavci za skupu elektroniku

Koreqt28. 05. 2025.

Kupili ste novi tv ili moćno računalo? Uložili ste u kvalitetu i dugotrajnost - no jeste li ga zaštitili? Bez prenaponske zaštite, jedan iznenadni skok napona može sve dovesti u pitanje.

Fotografija preuzeta: Shutterstock.com

U današnje vrijeme gotovo svaki dom sadrži barem nekoliko vrijednih elektroničkih uređaja, od pametnih televizora i računala, pa sve do hladnjaka s Wi-Fi vezom i pametnih sustava grijanja. No, upravo zato što je toliko sofisticirana, moderna elektronika postaje i osjetljivija na vanjske utjecaje.

Jedan od tih utjecaja, a često zanemaren, jest iznenadni prenapon. Nastaje u trenu, traje tek djelić sekunde, ali može imati ozbiljne posljedice. Kvarovi, gubitak funkcionalnosti, čak i potpuni prestanak rada uređaja, sve to može biti posljedica prenapona koji se mogu spriječiti jednostavnom prenaponskom zaštitom.

U nastavku ćemo objasniti što je prenaponska zaštita, kako funkcionira i zašto biste ju trebali smatrati osnovnim dijelom kućne elektronike, osobito ako ste već investirali u skupu opremu.

Što je prenaponska zaštita i kako funkcionira?

Uređaj za zaštitu od prenapona (eng. SPD - Surge Protective Device) osmišljen je kako bi spriječio nenormalno visoke napone i prolazne strujne udare koji mogu oštetiti elektroničke uređaje. Ovi se uređaji spajaju paralelno na električni krug koji žele zaštititi i mogu se koristiti na svim razinama elektroenergetskog sustava, od industrijskih postrojenja do kućne instalacije.

Princip rada temelji se na unutarnjim nelinearnim komponentama koje reagiraju iznimno brzo kada napon prijeđe određenu granicu. U tom trenutku prenapon se pretvara u struju i odvodi prema zemlji, čime se osjetljivi krajnji uređaji štite od oštećenja.

Prenaponska zaštita posebno je važna za osjetljivu elektroničku opremu poput računala, televizora, perilica rublja ili sigurnosnih sustava, uključujući protupožarne alarme i rasvjetu u slučaju nužde.

Ali prije nego što pojasnimo kako do prenapona dolazi - što on uopće jest?

Prenapon označava kratkotrajno povećanje električnog napona u sustavu, koje može znatno premašiti normalne vrijednosti i izazvati štetu. Uređaji za prenaponsku zaštitu "upijaju" taj višak energije, preusmjeravaju ga na uzemljenje i tako sprječavaju njegov štetan utjecaj na spojene uređaje.

Pogledaj ponudu

Što sve uzrokuje prenapon?

Prenaponi mogu nastati iz više razloga, mnogo češće nego što biste možda pomislili. Evo nekoliko najčešćih izvora:

  • Izravan ili bliski udar munje - Kada munja pogodi objekt ili električne vodove u njegovoj neposrednoj blizini, stvara se ogroman napon koji se vrlo lako može proširiti kroz električnu mrežu i oštetiti uređaje.
  • Neizravan udar munje - Iako ne dolazi do direktnog udara, elektromagnetsko polje koje prati atmosferska pražnjenja može inducirati prenapone dovoljno jake da naštete instalacijama i osjetljivoj opremi.
  • Sklopni prenaponi u niskonaponskoj mreži - Nastaju pri uklapanju i isklapanju potrošača, odnosno prekidanju struje uslijed kvara ili drugih sklopnih operacija. Iako se ovi prenaponi čine bezopasnijima od udara munje, u stvarnosti također mogu ozbiljno oštetiti uređaje, osobito ako su učestali.

Posljedice prenapona na elektroničke uređaje

Posljedice prenapona mogu biti itekako ozbiljne, osobito kada su u pitanju moderni, sofisticirani elektronički uređaji. Oštećenja često nisu odmah vidljiva, ali dugoročno mogu dovesti do skupih kvarova i smanjenja vijeka trajanja uređaja.

Prenapon može izazvati:

  • Trenutni kvar uređaja - Visoki napon može "spržiti" elektroničke komponente, što često dovodi do potpunog prestanka rada uređaja.
  • Skrivena oštećenja - Čak i ako uređaj nastavi raditi, mogu se pojaviti sitni kvarovi koji s vremenom napreduju. Primjerice, napajanje računala može oslabjeti, što kasnije uzrokuje probleme s pokretanjem.
  • Gubitak podataka - Kod osjetljive opreme poput računala ili servera, prenapon može uzrokovati gubitak važnih datoteka ili softverske greške.
  • Smanjena sigurnost - Uređaji poput alarmnih sustava ili nadzornih kamera mogu zakazati u ključnim trenucima ako prethodno pretrpe oštećenje uslijed prenapona.
  • Gubitak jamstva - Mnogi proizvođači ne priznaju jamstvo ako je oštećenje nastalo zbog udara groma ili strujnog udara.

Koje vrste prenaponske zaštite postoje?

Prenaponska zaštita dolazi u nekoliko oblika, ovisno o razini zaštite, mjestu ugradnje i vrsti objekta. Najčešće se koristi kombinacija više vrsta zaštite kako bi se postigla potpuna sigurnost, od ulaza električne energije u objekt, pa sve do utičnica u dnevnoj sobi.

1. Primarna (gruba) zaštita - zaštita na glavnom dovodu

Ova se zaštita ugrađuje na samom ulazu električne energije u objekt, u razvodnu kutiju ili ormarić. Njezina je uloga da spriječi ulazak velikih prenapona u kućnu instalaciju, najčešće onih koji nastaju zbog udara munje ili prenapona u vanjskoj mreži.

  • Primjer: tipični uređaj za ovu razinu zaštite je tzv. tip 1 prenaponska zaštita (npr. DEHNventil), koji se ugrađuje u glavni razvodni ormar.

2. Sekundarna (srednja) zaštita - zaštita unutar objekta

Ova se zaštita postavlja na poddistribucijske razdjelnike ili bliže osjetljivoj opremi. Njezin je cilj zaustaviti ostatke prenapona koje je primarna zaštita propustila i dodatno smanjiti razinu rizika prije nego što napon dođe do krajnjih uređaja.

  • Primjer: uređaji tipa 2 (npr. OBO Bettermann V20) često se koriste u razvodnim kutijama unutar objekta, osobito u zgradama s osjetljivom opremom.

3. Tercijarna (fina) zaštita - lokalna zaštita uređaja

Najpoznatiji oblik zaštite u kućanstvima su prenaponski adapteri, produžni kabeli i utičnice sa zaštitom. Oni se postavljaju neposredno ispred osjetljivih uređaja kao što su računala, televizori, routeri, igraće konzole i slična oprema.

  • Primjer: produžni kabel s ugrađenom prenaponskom zaštitom vrlo je popularno i pristupačno rješenje.

4. Specijalizirana zaštita za komunikacijske i podatkovne linije

Osim električnih instalacija, prenapon može ući i putem telefonskih linija, internetskih priključaka ili TV antena. Zato postoje posebni uređaji koji štite i te ulaze, osobito važno za servere, mrežnu opremu i osjetljive sustave za pohranu podataka.

  • Primjer: prenaponski zaštitnik za RJ45 mrežni kabel štiti mrežne uređaje od udara koji dolazi preko internetske linije.

Kada i zašto koristiti prenaponsku zaštitu?

Odabir prenaponske zaštite ne bi trebao biti prepušten slučaju, osobito ako u kućanstvu imate skupu elektroniku, kućni ured ili osjetljive uređaje. Evo na što obratiti pažnju prilikom odabira prenaponske zaštite:

  • Višerazinska zaštita - Ako živite u kući, osobito na području sklonijem udarima munje, ovo je dobro rješenje za vas, od glavnog razvodnog ormara, sve do pojedinih utičnica.
  • Sekundarna i lokalna zaštita - Sasvim dostatna zaštita za stanove u višestambenim zgradama, gdje je rizik od izravnog udara manji, uz dodatak zaštite za internetske i TV priključke.
  • Tehničke karakteristike proizvoda - Dobar prenaponski zaštitnik imat će jasno označen kapacitet za odvlačenje struje, vrijeme reakcije i oznaku tipa (1, 2 ili 3). Za kućanstva su najčešće dovoljni uređaji tipa 2 i 3, dok tip 1 zahtijeva profesionalnu ugradnju.
  • Pouzdani brendovi - Kvalitetna zaštita može trajati godinama, ali nije vječna, pa povremeno provjerite njezinu funkcionalnost ili se savjetujte s električarom.

Zaključak - mala investicija za veliku sigurnost

Prenaponska zaštita možda nije prva stvar koja vam padne na pamet pri kupnji elektronike, ali njezina uloga postaje jasna onog trenutka kada je prekasno tj. kada dođe do kvara ili potpunog uništenja uređaja. U svijetu u kojem je elektronika sve skuplja, a osjetljivija no ikad, ulaganje u dobru zaštitu nije trošak, već pametan potez.

Bilo da se radi o kućanstvu, uredu ili vikendici, prenaponska zaštita čuva ne samo uređaje, već i vaš mir. A to često nema cijenu.

Najnoviji savjeti Vidi sve