Pronađi, usporedi i donesi najbolju odluku o kupnji.
Kristalno čista voda nije slučajnost. Saznajte kako pravilno održavati bazen i izbjeći alge, mutnu vodu i kvarove uz jednostavne savjete.
Imati vlastiti bazen tijekom ljeta pravo je zadovoljstvo, ali samo ako ga pravilno održavate. Bez redovite brige, i najljepši bazen može brzo postati leglo algi, neugodnih mirisa i tehničkih problema. Srećom, održavanje bazena ne mora biti komplicirano ako znate što radite.
U ovom vodiču donosimo osnovne informacije o ravnoteži pH vrijednosti, radu pumpi i filtera, pravilnom korištenju kemikalija te korisnim dodacima poput pokrivača i mrežica za čišćenje. Pripremite se za sezonu kupanja bez stresa i mutne vode.
Održavanje kemijske ravnoteže u bazenu najvažniji je korak za sigurnu i čistu vodu. Dobra vijest? Nije potrebno biti kemičar, nego samo znati nekoliko osnovnih pravila.
Idealna pH vrijednost vode za vaš bazen je između 7,2 i 7,6. Ako je pH prenizak (kiselo), voda može iritirati kožu i oči te oštetiti opremu. Ako je previsok (lužnat), može doći do nakupljanja kamenca i smanjenja učinkovitosti dezinfekcijskih sredstava poput klora. Stanje pH se redovito mjeri test trakicama ili digitalnim testerima.
Klor je najčešće korišteno sredstvo za dezinfekciju vode. U idealnim uvjetima, razina slobodnog klora trebala bi biti između 1 i 3 ppm (dijelova na milijun). Klor uklanja bakterije, viruse i alge, ali pretjerano doziranje može izazvati neugodan miris i iritacije. Dostupan je u obliku tableta, granulata i tekućine.
Zelena voda i skliska površina najčešći su znakovi da su alge preuzele bazen. Osim klora, mogu pomoći i specijalizirani algicidi koji se dodaju preventivno ili kada se alge već pojave. Bitno je i redovito četkanje zidova bazena kako bi se spriječilo njihovo taloženje.
Testiranje razine pH i klora trebalo bi se provoditi barem dva do tri puta tjedno, posebno u toplijim mjesecima. Većina setova za testiranje jednostavna je za korištenje i ne traži više od par minuta.
Ako voda postane mutna ili neugodna na miris, dobro je napraviti tzv. šok-kloriranje, tj. jednokratno dodavanje veće količine klora kako bi se brzo uništili mikroorganizmi. Nakon toga bazen treba ostaviti da miruje nekoliko sati i testirati vodu prije ponovnog korištenja.
Možete imati savršenu kemiju, ali bez pravilne cirkulacije i filtracije, bazen neće dugo ostati kristalno čist. Pumpa i filter su poput srca i pluća vašeg bazena. Rade zajedno kako bi voda ostala bistra, sigurna i ugodna za kupanje.
Pumpa pokreće vodu kroz sustav, omogućujući da prođe kroz filter, a zatim se čista vraća natrag u bazen. Osim što pomaže u ravnomjernom rasporedu kemikalija, sprječava nakupljanje algi i bakterija. Idealno je da pumpa radi 6 do 8 sati dnevno.
Najčešće vrste filtera su pješčani, uložak i diatomejski. Pješčani filter koristi kvarcni pijesak i vrlo je dugotrajan i jednostavan za održavanje.
Uložak filteri su kompaktni, lakši za manje bazene, ali traže češće čišćenje ili zamjenu uloška. Diatomejski filter nudi najbolju filtraciju, ali zahtijeva i najviše održavanja.
Filter treba čistiti ili ispirati jednom tjedno, ili češće ako primijetite slabiji protok vode. Zapušten filter smanjuje učinkovitost cirkulacije i može opteretiti pumpu.
Skimmeri sakupljaju prljavštinu s površine vode (lišće, kukci, dlake) i šalju je prema filteru. Ako vaš bazen ima sustav s preljevom, voda se kontinuirano prelijeva u spremnik i filtrira.
Mnogi sustavi danas nude automatske tajmere i senzore koji određuju kada i koliko dugo pumpa treba raditi, što štedi i vrijeme i energiju.
Osim kemije i filtracije, bazen traži i fizičko čišćenje. S vremena na vrijeme, list, bubica ili čitava grana odluče „uroniti“, pa je važno imati alat koji će to riješiti brzo i jednostavno. A kada bazen ne koristite? Tada je pravi trenutak za pokrivač.
Za svakodnevno „pecanje“ lišća i nečistoća s površine vode, obična mrežica na teleskopskoj dršci čini čuda. Lako se koristi, a dostupna je u gotovo svakoj trgovini s bazenskom opremom.
Alge i naslage vole dno i zidove. Tu pomažu:
Kada bazen ne koristite, pokrivač je vaš najbolji prijatelj. Štiti od upadanja lišća, kukaca i prljavštine, isparavanja vode, gubitka temperature kod grijanih bazena i potencijalno nesigurnih situacija kod kuće s djecom ili kućnim ljubimcima.
Postoje plivajući solarni pokrivači, koji dodatno zagrijavaju vodu, ali i čvršće sigurnosne cerade za duže prekrivanje.
Za lakše pričvršćivanje pokrivača, posebno po vjetrovitim danima, pomoći će dodatna oprema, od vreća s pijeskom do kopči i vodilica. Nema ništa gore nego da pokrivač odleti u prvi susjedov vrt.
Imati bazen je kao imati ljetnu oazu, ali i ona traži da ju pravilno probudite i uspavate. Sezonska priprema i zatvaranje ključni su za dugovječnost opreme, čistu vodu i bezbrižno kupanje.
Ako je bazen bio pokriven, prvo skinite pokrivač i dobro ga operite i posušite prije spremanja. Zatim:
Prije nego voda počne teći:
Nakon što napunite bazen, slijedi najvažniji korak - kemijski tretman:
Uklonite sve lebdeće nečistoće, očistite dno i zidove, a zatim ispraznite bazen.
Skinite, očistite i osušite filtere, crpke, cijevi i sve dodatke. Spremite ih u suhu prostoriju na zaklonjeno mjesto, da izbjegnete pucanje plastike ili gume zbog smrzavanja.
Koristite kvalitetnu zimsku ceradu ili pokrivač otporan na vremenske uvjete. Ako ostavljate vodu unutra (npr. kod ugradbenih bazena), dodaju se i posebni zimski kemijski tretmani i plutajući elementi koji amortiziraju pritisak leda.
Bazen u dvorištu zvuči kao luksuz, ali uz dobru organizaciju i osnovno znanje, njegovo održavanje postaje sasvim izvedivo. Redovita briga o vodi, opremi i higijeni ključ je da sezona kupanja prođe bez stresa i bez algi.
Uz malo truda i pravu opremu, vaš bazen može cijelo ljeto biti kristalno čist i spreman za skok. A kada dođe kraj sezone, dobro zatvaranje čuva vaš bazen od oštećenja i olakšava otvaranje sljedeće godine. Uložite malo, uživajte puno! 😊
Kristalno čista voda nije slučajnost. Saznajte kako pravilno održavati bazen i izbjeći alge, mutnu vodu i kvarove uz jednostavne savjete.
Živjeti solo ne znači biti sam, pogotovo uz poklone koji griju, olakšavaju i donose radost svakodnevici za jednu osobu.
Tražite ideje za DIY dječji rođendan u vrtu? Evo par ideja kako organizirati zabavu iz snova uz malo truda i puno veselja.