Must-have oprema za akvarij za početnike

Koreqt

26. 08. 2024.

Za početnike u akvaristici, odabir prave opreme ključan je za uspješan start. Saznajte što vam je potrebno za održavanje savršenog akvarija.

Ribice često smatramo nezahtjevnim i jednostavnim sustanarima. Iako je to možda istina i one uglavnom ne zahtijevaju mnogo brige i održavanja, iznenadit će vas koliko se postavljanje kućnog akvarija brzo može zakomplicirati. Brojni su čimbenici i preduvjeti koje valja uzeti u obzir, a svaki od njih utječe na zdravlje ovih podvodnih ljubimaca te, ako je nedovoljno dobro istražen i zadovoljen, može biti poguban. U nastavku smo izdvojili must-have opremu za sve vas koji se spremate zaplivati u svijet akvaristike!

Osnovna oprema

  1. AkvarijOsnovna komponenta, želite li udomiti nove podvodne ljubimce, svakako je akvarij. Najčešće je izrađen od stakla, a obitelji s djecom možda će se osjećati sigurnije s onim izrađenim od akrila. Što se tiče oblika, preporučljivo je izbjegavati visoke i uske akvarije iz razloga što niski i široki ribama omogućuju više prostora za plivanje. Veličina će ovisiti o vrstama, kao i o broju riba koje u njemu planirate držati
  2. Sustav za filtracijuFiltracijski sustav održava vodu čistom od toksina i prljavštine što ga čini ključnom komponentom akvarija za zdravlje vaših riba. Razlikujemo mehanički, kemijski i biološki filter, a postoje i kombinirani. Odabrana snaga će ovisiti o veličini akvarija, a preporučljivo je investirati u filter koji će svu vodu filtrirati minimalno 4 puta u sat vremena.
  3. GrijačOptimalna temperatura vode za zdravlje vaših riba varira od vrste do vrste, a najčešće je negdje u rasponu između 23 i 25°C. Uz pretpostavku da temperatura prostorije u kojoj se akvarij nalazi nije konstantna, potrebno je ugraditi grijač koji će osigurati da je temperatura vode uvijek unutar granica optimalnog raspona. U akvarije preko 150 litara ne bi bilo loše ugraditi dva grijača, po jedan sa svake strane, kako bi se postigla ravnomjernija raspodjela topline.
  4. LampaIako u većini slučajeva akvarijska rasvjeta dolazi integrirana u poklopac, lampu drugačijeg intenziteta ili boje možete kupiti i zasebno. Fluorescentna cijev je zbog svog niskog inicijalnog troška dobar odabir za početnike. S druge strane, LED lampe se ne pregrijavaju i slabi su potrošači zbog čega postaju sve popularnije među ljubiteljima akvaristike. Prije kupovine svakako provjerite dolazi li s vašim akvarijem lampa pa je, ako ne dolazi, kupite zasebno.
  5. Mrežica za ribeZa prijenos riba između akvarija i posude prilikom preseljenja ili čišćenja potrebna vam je mrežica. Najbolje je odabrati neku srednje veličine, a za lakši prijenos možete koristiti i dvije. Uvijek je dobro jednu imati i kao rezervnu. Također, prilikom odabira imajte na umu dubinu akvarija i duljinu ručke mrežice kako prilikom hvatanja ne bi trebali umakati ruku u vodu.
  6. TermometarKako stanovnici vašeg akvarija ne bi doživjeli temperaturni šok, potrebno je redovito provjeravati temperaturu i pobrinuti se da je ona konzistentna, odnosno da se ne mijenja. Kako biste je lakše nadzirali i regulirali potreban vam je dobar termometar.
  7. PodlogaDno akvarija potrebno je prekriti odabranim supstratomtj. podlogom. U pravilu je najbolji sitni, glatki i tamni šljunak, a možete se odlučiti i za akvarijski pijesak ili pak šljunak u nekoj boji. On nema uvijek isključivo dekorativnu funkciju, već može utjecati i na kemijske značajke vode te biti neophodan za određene vrste riba i biljaka. Pokušajte se držati omjera od 0.25 kilograma supstrata na svake 2 litre vode.
  8. DekoracijeDekoracije koje smjestite u akvarij ovisit će o osobnom ukusu. Želite li podvodnu prašumu ili izgled koraljnog grebena? Na dnu vašeg akvarija možda se nalazi i olupina potonulog broda! Sve su vam ove opcije dostupne iz širokog izbora ukrasa dostupnih za akvarije. Svakako se prije ukrašavanja pobrinite da su sve dekoracije pravilno isprane običnom vodom. Ovo je dio gdje se možete igrati dizajnera interijera i akvarij prilagoditi vlastitom stilu. Ili pak stilu vaših podvodnih klijenata.

Oprema za održavanje

  1. Sredstvo za kondicioniranje vodeVoda kojom punite akvarij, ako nije odstajala, može sadržavati klor, kloramin i teške metale koji škode zdravlju vaših riba. Sredstvo za kondicioniranje neutralizira ove spojeve i vodu čini sigurnom za punjenje akvarija.
  2. Čistač za stakloNa unutarnjoj površini stakla akvarija s vremenom se mogu pojaviti razne vrste prljavštine, ali i algi. Kako biste ih uspješno uklonili potreban vam je čistač za staklo. Druga opcija je magnetski čistač koji će vam omogućiti da to učinite bez da smočite ruke.
  3. Drenažna cijevMjesečno čišćenje i promjena vode ključni su za higijenu vode i zdravlje vaših riba. Kako bi čišćenje bilo čim temeljitije, potrebno je usisati supstrat s dna akvarija, što će vam znatno olakšati drenažna cijev.
  4. Raspršivač zrakaZa poboljšanje cirkulacije zraka i razine kisika u akvariju koristi se raspršivač zraka. Osim što osigurava potrebnu količinu kisika za ribe i ostale organizme, raspršivač može imati i dekorativnu ulogu čime pomaže upotpuniti vizualno ugodan podvodni ambijent.
  5. Kanta za voduIako je vjerojatno već imate kod kuće, kanta korištena za ostale kućanske poslove može sadržavati tragove sapunice ili ostalih kemikalija opasnih za zdravlje vaših riba. Iz ovog razloga potrebno je nabaviti jednu koju ćete koristiti isključivo za održavanje akvarija.
  6. Test vodeKako biste svojim ribama osigurali najvišu moguću razinu kvalitete vode, potrebno je nadzirati i regulirati količinu štetnih spojeva. Za brzu i jednostavnu provjeru istih koristite test vode.

Zaključak

Bilo da vas privlače živopisne boje egzotičnih ribljih vrsta ili uzbuđenje stvaranja podvodnog carstva u vlastitom domu, ulazak u svijet akvaristike može biti umirujuć i ispunjavajuć hobi. Potrebnih komponenti je puno, a izbora još više, zbog čega je prije početka ključno sa strpljenjem sve istražiti i dobro se upoznati s dostupnim opcijama. Nadamo se da vam je u tome pomogao i ovaj naš članak te da će u vašem dnevnom boravku uskoro zaplivati novo jato sretnih ribica!

Najnoviji savjeti Vidi sve

  • Akvaristika
  • Grijač za akvarij
  • Termometar
  • Oprema za ribe
  • Akvarij
  • Ribe
  • Akvarijska oprema
  • Kupnja akvarijske opreme
  • Drenažna cijev
  • Dekoracije za akvarij
  • Raspršivač zraka
  • Oprema za akvarij za početnike
  • Podloga za akvarij
  • Akvarijski pribor
  • Test vode
  • Sredstvo za kondicioniranje vode
  • Ribice za akvarij
  • Akvarij vodič za početnike
  • Čistač za staklo
  • Sustav za filtraciju
  • Uređenje akvarija
  • Savjeti za održavanje akvarija
  • Pribor za akvarij
  • Održavanje akvarija
  • Mrežica za ribe
  • Lampa za akvarij
  • Oprema za akvarij