Bežični štapni usisavači: prednosti i nedostaci

Koreqt

02. 09. 2024.

Bežični štapni usisavači osvajaju domove svojom praktičnošću, no imaju li i nedostatke? Otkrijte prednosti i mane ovih modernih pomagača za čišćenje.

U posljednjih nekoliko godina, među mnoštvom uređaja za obavljanje kućanskih poslova, kao iznimno praktičan i svestran odabir istaknuli su se bežični štapni usisavači. Ovaj tip usisavača, zahvaljujući svom dizajnu, pruža brojne prednosti u vidu efikasnosti i brzine prilikom čišćenja. Naravno, kao i svi uređaji, štapni usisavači imaju svoje nedostatke koje je važno dobro razmotriti prije nego odlučite jesu li prikladni za vas i vaše navike. U nastavku ćemo proći kroz nekoliko njihovih prednosti i nedostataka, čime se nadamo pomoći vam u donošenju te odluke.

Prednosti

Praktičnost i prenosivost

Jedna od najvećih prednosti bežičnih usisavača je praktičnost. Izostanak električne žice spojene u utičnicu omogućuje slobodno kretanje i brzi prelazak iz prostorije u prostoriju. Njihov lagan i ergonomičan dizajn idealan je za domove na više razina jer je nošenje usisavača po stepenicama, tipičan primjer Sizifovog posla u kućanstvu, lakše nego ikad. Štapni usisavači, poput ovog DYSON V8 modela, često dolaze s praktičnim docking stanicama koje se mogu pričvrstiti na zid ili stranicu ormara radi lakšeg skladištenja, a istovremeno osiguravaju i da je uređaj u svakom trenutku napunjen te spreman za korištenje.

Svestranost i lako manevriranje

Još jedna značajna prednost ovakvih usisavača je njihova svestranost u čišćenju različitih površina. Najčešće u paketu dolaze s brojnim nastavcima, što vam omogućuje brzi prelazak s parketa na usisavanje tepiha ili pak tapeciranog namještaja. Kućanstva sa psima ili mačkama oduševit će modeli poput MIELE Triflex HX2 Cat&Dog koji dolaze sa specijaliziranim nastavcima za lakše prikupljanje životinjskih dlaka. Za razliku od većine klasičnih modela, dizajn štapnih usisavača u pravilu je ergonomičniji te je njima lakše manevrirati i skupiti prašinu čak i s onih teško dostupnih mjesta.

Napredne značajke

Zahvaljujući konstantnom napretku tehnologije, svaka iduća generacija ovih bežičnih usisavača dolazi s još boljim značajkama za lakše usisavanje. Opremljenost tehnologijama poput senzora i lasera za detekciju čestica prašine, kao kod PHILIPS FC6727 štapnog usisavača, HEPA filterima te aplikacijama za pametne telefone za vas znače jednostavnije, a temeljitije čišćenje.

Ušteda vremena

Svaka od navedenih prednosti bežičnih štapnih usisavača uvelike pomaže skratiti vrijeme koje je potrebno odvojiti za ovaj, nekima iznimno mrzak, kućanski posao. Zaboravite na velike pripreme i traženje najbliže utičnice jer kod štapnih modela, potrebno je jednostavno uzeti uređaj u ruke i pritiskom na gumb započeti čišćenje. Ovo ih čini idealnima za sve one koji žive užurbanim stilom života, ali i za one malo usporenije koji jednostavno preziru usisavanje.

Fotografija preuzeta: Shutterstock.com

Nedostaci

Trajanje baterije

Upravo je prenosivost, koja bežične usisavače čini toliko praktičnima, uzrok i njihove najveće mane - ograničenog trajanja baterije. Ovisno o modelu i potrošnji, baterija će u pravilu izdržati negdje između 20 i 60 minuta, nakon čega je potrebno punjenje. Ovo je posebno nepogodno kod domova veće kvadrature gdje vas punjenje može prekinuti u čišćenju, a Murphyjev zakon će se pobrinuti da se to dogodi baš u trenutku kad vam stižu nenajavljeni gosti. Kao šlag na torti, svim baterijama kad-tad počne opadati kapacitet pa će se obećano trajanje s početka životnog vijeka uređaja s vremenom sve više i više skraćivati.

Usisna snaga

Unatoč brojnim naprecima u tehnologiji i proizvodnji, bežični štapni usisavači i dalje donekle zaostaju za klasičnim modelima kada je u pitanju snaga usisavanja. Ovo ne bi trebalo predstavljati preveliki problem prilikom svakodnevnog održavanja podova poput pločica i parketa, ali za dubinsko čišćenje i usisavanje tepiha možda ćete ipak morati posegnuti za snažnijim, žičanim usisavačem.

Kapacitet spremnika

Kako bi zadržali svoj kompaktan i lagan dizajn, spremnici za prašinu su kod bežičnih štapnih usisavača uglavnom malog kapaciteta i zahtijevaju redovito održavanje. Česti prekidi u čišćenju upravo radi pražnjenja spremnika, uz punjenje baterije, jedan su od potencijalnih izvora frustracije.

Početni trošak

U usporedbi sa žičanim modelima, bežični štapni usisavači česti imaju znatno višu cijenu. Dodamo li tome neke naprednije značajke i različite specijalizirane nastavke, možemo doseći značajan iznos koji je potrebno izdvojiti za ovakav usisavač.

Zaključak

Bežični štapni usisavači bez sumnje pružaju brojne prednosti u vidu praktičnosti i brzine obavljanja ovog kućanskog posla. Upravo su prenosivostsvestranost i ušteda vremena razlozi zbog kojih su sve popularniji odabir među kupcima. Međutim, prije kupovine valja dobro razmotriti i sve nedostatke, poput ograničenog trajanja baterije i snage. Dobro poznavanje vlastitih potreba i preferencija kod čišćenja ključno je kako bi bežični usisavač postao neizostavnim dijelom svakodnevice kojim ćete, a ne s kojeg ćete brisati prašinu.

Najnoviji savjeti Vidi sve

  • Čišćenje doma
  • Akumulatorski usisavači
  • DYSON V8
  • Usisavači bez kablova
  • Philips štapni usisavač
  • Prednosti bežičnih usisavača
  • Usisavač s baterijom
  • Usisavači za kućnu upotrebu
  • DYSON štapni usisavač
  • Praktičnost u kućanstvu
  • MIELE štapni usisavač
  • Lagan usisavač za kuću
  • Nedostaci bežičnih usisavača
  • Štapni usisavači
  • Bežični štapni usisavači
  • Bežični usisavači
  • Štapni usisavač
  • Bežični usisavač
  • Usisavanje